fbpx

Fabrika Baca Filtresi

İlk olarak fabrika baca filtresi, endüstriyel işlemler sırasında ortaya çıkan kirli havanın filtre edilerek çevreye zararsız hale getirilmesi için kullanılır. Dahası, bu tür filtreler kirletici tipine ve yoğunluğuna göre bir çok farklı şekilde tasarlanabilir. Gelişen sanayi yapısı ile birlikte atmosfere bırakılan kirletici seviyesinde büyük artış yaşanmıştır. En önemlisi, bu tür kirleticiler insan sağlığı için son derece zararlı olarak kabul edilir. Bu sebeple fabrika baca filtreleri büyük önem arz etmektedir.Bu sebeple yazının devamında ilgili konuyu başlıklar halinde inceleyeceğiz. 

 

Fabrika Baca Filtresi Nedir?

Özetlersek, fabrika baca filtresi endüstriyel çapta üretim yapan işletmelerin, üretim prosesleri sürecinde ortaya çıkardığı atık havayı çevreye zararsız veya en az zararlı hale getirerek atmosfere bırakmasını sağlayan filtre sistemleridir. Bu sistemler üretimi yapılan ürüne göre değil, ortaya çıkardığı atık miktarı veya cinsine göre değişiklik gösterir. 

Fabrika Baca Filtresi Yakalama Metotları Nedir?

Kullanılan filtre sistemleri bilhassa çalışma veya yakalama metoduna göre değişiklik göstermektedir. Bu yakalama metotlarını sırayla özetlersek;

ELEK ETKİSİ

İlkin, en basit mekanizma olarak tanımlanabilen elek tipi filtreleme etkisinde şekilde görüldüğü gibi çapı filtre elemanı olarak kullanılan iki elyaf iplikçiğinin arasındaki açıklıktan daha büyük olan taneciklerin tutulması olayıdır. Bu filtrelere örnek olarak G4 Elyaf Filtre – G2 Metal Yağ Filtre verilebilir.

Fabrika baca filtresi elek etkisi

ATALET ETKİSİ

İkinci olarak, akım iplikçiklerinin önüne bir filtre elyafı çıktığı zaman onun etrafında paralelliklerini bozmadan dönerek yollarına devam ederler. Ancak akış içinde sürüklenen tanecikler ataletleri dolayısıyla filtre elyafı etrafında dönemeyerek, elyafa çarpıp onun yüzeyine yapışırlar. Dolayısıyla, bu etki hava hızının artması, tanecik çapının büyümesi ve elyaf çapının küçülmesi ile artar. Bu fabrika baca filtresi örnek olarak HEPA filtreler olabilir.

Fabrika baca filtresi atalet etkisi

YAKALANMA ETKİSİ

Üçüncü olarak, tanecik çapı çok küçük ise tanecik hava ile beraber elyaf iplikçiği etrafında bir yörünge takip edebilir. Ancak bu yörünge taneciğin elyaf etrafındaki hareketinde, elyafa tanecik yarıçapından daha yakın bir yerden geçiyorsa, tanecik elyaf tarafından yakalanır ve elyafa yapışır. Dahası, tanecik çapı artıp, elyaf çapı ve elyaf iplikçikleri arasındaki mesafe azaldıkça bu etki artar. Sonuç olarak, bir filtre elyafı içinde, tutulmak istenen tanecik çapına yakın ne kadar küçük çaplı filtre elyafı varsa bu yakalama etkisi de o derece kuvvetli olur.

Fabrika baca filtresi yakalanma etkisi

DİFÜZYON ETKİSİ

Diğer bir taraftan, tanecik çapının 1μm’den daha küçük olması halinde, taneciklerle çarpışan gaz molekülleri onların düzensiz hareket etmelerine neden olabilmektedir. Gaz moleküllerinin Brownian hareketi denen bu davranışları sonucunda, filtre elyafı ile çarpışan tanecikler onlara yapışabilmektedir. Ayrıyeten bu etki hava hızı, tanecik çapı ve elyaf çapı küçüldükçe artmaktadır.

Fabrika baca filtresi difüzyon etkisi

ELEKTROSTATİK ETKİ

Son olarak, geniş çaplı fiber ortam kullanan filtreler, kapasitelerini artırmak için elektrostatik yüklere güvenir. Birincisi,ince parçacık giderme verimliliği. İkincisi, düşük maliyet ve hava akışı nedeniyle normalde büyük çaplı fiber ortam seçilir direnç. Bununla birlikte, bu filtreler genellikle zamanla elektrostatik yüklerini kaybederler çünkü üzerinde yakalanan partiküller yüzeyleri yüklü bölgeleri işgal eder, böylece elektrostatik yüklerini nötralize eder.
Fabrika baca filtresi elektrostatik etki

 

Fabrika Baca Filtrelerinde Kullanılan Yöntemler

Fabrika baca filtresi, bilhassa birçok farklı kirletici türü hesaplanarak oluşturulmalıdır. Yukarıda saydığımız filtreleme etkileri aynı ünite ile birlikte kullanılarak filtreleme verimi arttırılabilir. Partikül boyutuna göre kombine filtre sistemlerinin verimi aşağıda belirtildiği gibi tablodan görülebilir. 

Fabrika Baca Filtresi Nerelerde Kullanılır?

Plastik SanayiTekstil Baskı ve Boyamaİmalat SanayiEndüstriyel Yemek SektörüKauçuk SektörüMama Fabrikaları
EldivenTekstil boya ram makinalarıMakine üretimiKızartma (Frütöz)SolidifikasyonBalık Yemi Üretim
Pvc Materyalleriİplik kaplama ve apre iplikYedek Parça ÜretimiIzgara TütsülemeCilalamaKedi & Köpek Maması Üretim
Duvar Kağıdıİplik ekstrüzyonuIsıl İşlemlerHamburgerGeri Dönüşüm 
Sentetik DeriApreleme ve bitiş işlemlerDöküm FabrikalarıHazır Yemek Üretim Tesisleri  
Pvc Kumaş Kaplama Lazer Kesme ve DelmeKurutma  
Pvc Konveyör Bant Üretimi Metal Sinterleme   
Plastik Granül Üretimi Kaynak İşleri   

Yazımızda belirtilen bilgiler ile paralel olarak, üretmiş olduğumuz elektrostatik filtre ve karbon filtreleri fabrika baca filtre sistemlerine entegre ederek %99,7’ye varan verim sağlıyoruz. Bununla birlikte, ürünlerimizin fiyatları hakkında bilgi almak için duman filtresi adresini ziyaret edebilirsiniz. Veya daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Özetlersek, fabrika baca filtresi endüstriyel çapta üretim yapan işletmelerin, üretim prosesleri sürecinde ortaya çıkardığı atık havayı çevreye zararsız yada en az zararlı hale getirerek atmosfere bırakması sağlayan filtre sistemleridir. Bu sistemler üretimi yapılan ürüne göre değil ortaya çıkardığı atık miktarı veya cinsine göre değişiklik gösterir. 

  • Elek Etkisi
  • Atalet Etkisi
  • Yakalama Etkisi
  • Difüzyon Etkisi
  • Elektrostatik Etki

Evet, neticede endüstriyel çapta üretim yapan işletmelerin ortaya çıkardığı atık hava filtre sisteminden geçirilerek çevreye zararsız hale getirilmelidir. Dahası, konu hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yayınladığı mevzuat incelenebilir.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Summary
Review Date
Reviewed Item
Fabrika Baca Filtresi
Author Rating
51star1star1star1star1star
Ürün Adı
Fabrika Baca Filtresi
Fiyat
Usd 1200
Stok Durumu
Available in Stock