fbpx
Havmak Yayınları®

Karbon Filtre Nedir?

Karbon Filtre Nedir

Karbon filtre nedir? Hava filtrelemesinde karbon filtrenin yeri nedir? Karbon filtrenin avantajları ve dezavantajları nelerdir? Hava arındırmasında kullanılan karbon filtreler hakkında aklınıza takılan tüm soruları cevaplandırıyoruz.

Karbon Filtre Nasıl Çalışır?

Öncelikle karbon tutucular, bilhassa kötü kokuları yüzeylerinde bulunan milyonlarca gözeneğe hapsederek ortadan kaldırmaya yarayan organik filtrelerdir.

Karbon filtreler, absorbsiyon (emilim) mantığı ile çalışarak kirletici parçacıkları gözeneklerinde hapseder. Bu sayede kirletici partiküller, hazne görevi gören gözeneklerde karbon filtrenin arındırıcı özelliğini etkilemeden biriktirilirler. Dolayısıyla yüzeydeki dış gözenekler, kirletici parçacıkları hapsederek hava akışını engellemeden arındırma işlevini yerine getirirler.

Karbon Filtre Nasıl Çalışır?
Karbon Filtre Nedir?

Nerelerde Kullanabilirsiniz?

En yaygın olarak restoran, lokanta vb. yemek işletmelerinde kullanılan karbon filtreler, endüstriyel ortamlar, ofis binaları, laboratuvarlar gibi çeşitli alanlarda hava arındırılması için kullanılır.

Karbon Filtre Avantajları & Dezavantajları Nedir?

+ Tamamıyla organik hava arındırma imkanı sunar.

+ Uçucu koku parçacıkları için üst düzey filtreleme sağlar.

6 ay ve 1 yıl arasında değişim gerektirirler. Uzun vadede maliyet açısından pahalılaşırlar.

Yüksek yüzey alanına sahip olan karbon filtreler, sıvı ve yağ bazlı kirleticilerin arındırmasında uygun değildirler. Gözenekler bu partiküller ile dolup hava akışını engelleyecektir.

Karbon Filtrenin Hava Arındırmasındaki Görevi Nedir?

Sıvı bazlı kirleticiler söz konusu olduğunda, karbon filtreler tek başlarına filtreleme görevi için yeterli değildir. Bu yüzden;

  • Karbon koku tutucuları hava arındırma santrallerindeki son arındırma modülü olarak kullanılmalıdır.
  • Restoran mutfakları gibi ortamlarda sıkça rastlanan duman ve yağ türündeki kirleticilerin kesinlikle elektrostatik filtre ile havadan ayrıştırılması gereklidir.
  • Son olarak, yağdan ve nem bazlı kirleticilerden öncül filtreler ile arındırılmış hava rahatlıkla aktif karbon tutucudan geçirilebilir.
Karbon Filtre Nedir - Havmak

Size Yardımcı Olalım

İşletmenizin ne tür hava filtreleme sistemine ihtiyaç duyduğundan emin değil misiniz? Sizlere yardımcı olabileceğimiz 0232 532 00 19 numaralı destek hattımızı arayabilirsiniz. Ayrıca bizlere destek@havmak.com adresinden mail atabilirsiniz. Online satış sitemizdeki fiyatlara göz atmak için tıklayın.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments