fbpx
Havmak Yayınları®

Lokanta Bacası, Restoran, Izgara Bacası

Havmak Elektrostatik Filtre Baca Filtresi

Kafe, Restoran, Lokanta, Yemek Fabrikası ve Otel gibi işletmelerin mutfağında olmazsa olmazlardan olan ızgara sistemleri için lokanta bacası tesisatına ihtiyaç duyar. Özellikle pişirme esnasında oluşan duman ve kokuyu ortamdan uzaklaştırmak için baca sistemi imdada yetişir. Ancak bu sistemin dezavantajları saymakla bitmez. Yazımızın devamında işletmesinde baca sistemi olan veya araştırma yapanlara yönelik altın niteliğinde bilgiler paylaşacağız.

İşletmemde Lokanta Bacası Yok

İlk olarak, mevcutta lokanta bacası sistemi olmayan bir işletmeyi değerlendirelim. Elbette, sizden bahsediyorum. İçinizi karartmak gibi olmasın ancak uzun, yorucu ve maliyetli işler sizi bekliyor. İlkin işletmenizin bulunduğu binadaki kat maliklerinin baca kurulumu için izin vermesi gerekiyor. Çünkü, ortak alanda değişiklik ve tadilat yapılacağından kat maliklerinin hepsinin izni gerekiyor. Alınan kararın toplantı yapılarak karar defterine işlenmesi ile işlem resmileştiriliyor.

Yerel belediyelerin yayınladıkları mevzuata göre, bu tür işletmelerde baca ruhsatı alınabilmesi için şu koşulların yerine getirilmesi gerekiyor.

Binanın dışından baca çıkarılmayacak, çıkarılması halinde o parsel içerisinde bulunan binadaki
bağımsız bölüm sahiplerinden izin alınacak ve baca kamuflaj yapılarak binanın renginde
boyanacak,(Meclis kararı 7 Temmuz 2005)

İşler bu kararla birlikte çıkılmaz bir hal alıyor. Bilindiği gibi gelişen şehir yaşamından ötürü müstakil bir bina bulmak neredeyse imkansıza yakın. Bu tür işletmelerin %95’i apartman altında kendisine yer buluyor. Yeni yapılan binalarda apartman sakinlerin görüntü kirliliği oluşturacağından ötürü dıştan baca çıkartma fikrine sıcak bakmıyor. Aynı zamanda yangın güvenliği konusu, duman ve koku problemi de izin alma şansını bir hayli azaltıyor.

Şans sizden yana ve izni aldınız diyelim, sırada baca sisteminin imalatını ve montajını yapacak düzgün bir işletme bulmanız gerekiyor. Tabi azımsanamayacak bir miktar parayı da gözden çıkartmanız gerek. Zorlu kurulum süreçlerini de atlattığınıza göre baca sisteminize ruhsat almak için yerel idarelere başvuru yapmanız gerekli. Bu işlemleri standartlara uygun olarak yaparsanız, biraz prosedür ve bir miktar daha ücret ödeyerek ruhsatınıza kavuşuyorsunuz.

lokanta bacası, lokanta baca, restoran baca, ızgara bacası, kebap bacası

İşletmemde Lokanta Bacası Var

Harika artık baca sisteminiz var. Izgara yapmaya başlayabilir miyiz? Maalesef… eğer sistemde elektrostatik filtre, karbon filtre gibi duman ve koku arındırıcı filtre yoksa bu durum çevredeki komşuları rahatsız eder ve şikayetler sürekli devam eder. Unutmayın sulu filtre, baca filtresi adı altında satılan hiç bir ürün duman ve kokuyu ortadan kaldıramaz. Duman ve koku filtrelemek için elektrostatik filtre gereklidir.

Lokanta bacası konumuza dönersek dezavantajlar şikayetlerle bitmiyor tabiki. Baca sisteminize elektrostatik filtre eklemek için uygun bir yer bulmanız gerekir. Büyüklükleri itibari ile her işletmenin böyle bir alan bulması pek mümkün değildir. Oluşacak görüntü kirliliğinden ve sürekli cihaza müdahale edilmesinden ötürü komşularınız yine şikayetçi olacaktır. İyimser olup bu sorunu da çözdüğünüzü varsayalım. Şuan bir baca sisteminiz var ve sisteme elektrostatik filtre ekleyerek duman ve koku sorununu da ortadan kaldırdınız.

Herşey harika gidiyor, komşularınız artık şikayetçi değil. Peki şimdi işletmemizi gönül rahatlığı ile çalıştırabilir miyiz? Ne yazık ki hayır. Büyük bir sorun daha var. Şimdi, sisteminizi gözünüzün önüne getirmeye çalışın. Izgaradan duman çıkıyor ve filtre sistemine girene kadar kanal boyunca ilerlemeye devam ediyor. Bu ilerleme esnasında yağ buharı kanal iç çeperine tabiri caiz ise sıvanıyor.

Evet bir kaç ay sonra metrelerce uzunluğunda kanal sisteminizin içi yağ ile doldu. Yerel otoritelerin önerisi senede 4 defa kanal temizliği yapılması yönünde. Ancak kanalların tamamen yağdan arındırılması teorikte mümkün olsa da pratikte pek mümkün görünmüyor. Söz konusu yağ yüksek miktarda yanıcı olduğundan ötürü küçük bir kıvılcımda yangın tehlikesi ile karşı karşıya kalınıyor. Bir kaç satır önce kurtarıcınız olan lokanta bacası sistemi şuan işletmenizin, sizin yada komşularınızın can ve mal güvenliğini tehlikeye sokuyor. Ne yazikki ülkemizde her yıl onlarca baca yangını olayı meydana geliyor ve bu olaylarda binlerce kişi maddi ve manevi zarara uğruyor.

Çözüm…

İçiniz karardı değil mi? Nereden bu yazıya denk geldim diye düşünüyorsunuz. Oysa bunları bilmeden daha huzurluydunuz. Merak etmeyin yukarıda saydığımız tüm dezavantajlardan arındırdığımız bir ürünümüz var. Eco-Purge Profesyonel serisi sizlerin tüm ihtiyaçlarınızı karşılar. Saydığımız işlemler için cebinizden çıkan tutarı hesaplarsanız, Eco-Purge ürününün ne kadar avantajlı olduğunu göreceksiniz.

lokanta bacası, lokanta baca, restoran baca, ızgara bacası, kebap bacası, eco-purge

Neler Dahil?

 • Mangal, 
 • Izgara, 
 • Davlumbaz, 
 • Filtre Sistemi, 
 • Aspiratör Fanı, 
 • Kontrol Panosu;

Avantajları

 • Kurulum Yok
 • İzin Yok
 • Ruhsat Alabilirsiniz
 • Baca Temizliği Yok
 • Yangın Tehlikesi Yok
 • Baca İhtiyacı Yok

Kulağa hoş geliyor değil mi? Hemen ürünler sayfamıza giderek Eco-Purge ürününü inceleyebilirsiniz. Özelleştirilebilir yapısı sayesinde dilediğiniz ebat, renk ve detay tercihinde bulunabilirsiniz. Hayalinizdeki konsepte uygun Eco-Purge ürünü için 0850 304 80 90 numaralı whatsapp teklif hattımızdan fiyat teklifi alabilirsiniz. Şimdi kömürlü, elektrikli ve gazlı ızgara seçeneği ile sizlerle…

Eco-Purge dumansız ızgara üniteleri için;

Eco-Purge Profesyonel

Diğer koku ve duman filtreleri için ürünler sayfasına gidebilirsiniz.

Summary
Review Date
Reviewed Item
Restoran Baca Sistemi
Author Rating
51star1star1star1star1star
Ürün Adı
Restoran Baca Sistemi
Fiyat
TL 1500
Stok Durumu
Available in Stock
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments