fbpx
Havmak Yayınları®

Sulu Filtre – Sulu Baca Sistemleri

sulu filtre

Sulu Filtre, Sulu Baca Filtresi veya Sulu Sistem diye adlandırılan ürünler baca gazındaki kirleticileri su kullanarak arındırmaya yarayan sistemlerdir. Bu tür sistemlerin verimli çalışabilmesi için bazı önemli hususlar dikkate alınarak tasarlanmalıdır. Bu filtre sistemleri endüstriden fırın bacalarına kadar geniş bir yelpazede kullanılır. Yazımızın devamında bu sistemleri detaylı olarak inceleyeceğiz.

Sulu Filtre Nedir?

Sulu filtre hava içerisindeki kirleticileri suyu spreyleme prensibi ile çalışarak çöktürür. Bununla birlikte havadaki duman, yağ, is, kurum ve koku gibi partiküller suya transfer edilerek havanda ayrıştırılmış olur. Sulu baca filtreleri 20 mikron üzeri partikülleri filtrelemek için uygundur. Bu yüzden, daha düşük partikül boyutuna sahip kirleticileri arındırmak için elektrostatik filtreler kullanılmalıdır.

 

Sulu Filtre Nasıl Çalışır?

Sulu Baca Filtreleri kullanım alanına göre dikey yada yatay tipte tasarlanabilir. Çalışma prensipleri birebir aynı olan iki farklı tasarımda piyasada aktif olarak kullanılmaktadır. Görselde dikey bir sulu filtreye ait parçalar ve çalışma prensibi anlatılmıştır.


sulu filtre grafiği

– Gövde
– Temiz Hava Çıkışı
– Hava Dağıtıcı
– Hava Dağıtıcı Kapağı
– Spreyleme Uçları
– Devridaim Boru Sistemi
– Devridaim Pompaları
– Su Filtresi
– Su Basınç Göstergesi
– Opsiyonel Filtre Malzemeleri
– Filtre Destek Konsolu
– Kirli Hava Girişi
– Devridaim Tankı
– Su Tankı Seviye Kontrolü
– Opsiyonel Filtre Müdahale 


Çalışma Animasyonu

sulu filtre çalışma animasyonu
Sulu Filtre Çalışma Animasyonu

Nerede Kullanılır?

İlk olarak sulu baca filtreleri restoranlar, fırınlar, endüstriyel tesisler gibi bir çok alanda havalandırma çözümü olarak kullanılmaktadır. Elektrostatik filtre sistemlerinden önce baca ruhsatı almak için belediyeler sulu sistem filtreyi şart koşuyordu ancak gelişen teknoloji ile birlikte yerini yeni nesil bacasız sistemler almaya başladı. Ne yazık ki, günümüzdeki sulu baca sistemleri tek başına duman ve kokuyu filtrelemekte yetersiz kalmaktadır. Yine de baca çıkış sıcaklığının yüksek olduğu fırınlarda elektrostatik filtre ile birlikte kullanılarak istenilen verim elde edilmektedir.

Duman ve Kokuyu Yok Eder mi?

Hayır, duman ve koku partikülleri 3 mikrondan küçük boyuta sahiptir. Ancak sulu filtreler 20 mikrondan daha büyük partikül boyutuna sahip kirleticilere karşı etkilidir. Bundan dolayı sulu sistemler duman ve kokuyu yok edemez.

Sulu Filtre ile Baca Ruhsatı Alınır mı?

Daha önce, Restoran, lokanta, kebapçı gibi işletme açmayı düşünenler için baca ruhsatı nasıl alınır adlı yazımızda bu konuyu açıklamıştık. Bu tür bacalar ile ilgili yazıya buradan göz atabilirsiniz. Konumuza dönecek olursak, sulu filtre sistemleri ile sadece fırın bacası için ruhsat alabilirsiniz. Diğer gıda işletmeleri için elektrostatik filtre satın almanız gerekiyor. Elektrostatik filtre sistemleri yüksek sıcaklıktan ötürü fırın bacaları için şimdilik kullanılamıyor ancak bununla ilgili Havmak dahil bir çok firma ar-ge çalışmaları yapıyor. Dolayısıyla, ilerleyen yıllarda sulu filtreler yerini tamamen yeni nesil sistemlere bırakacaktır. Bu yüzden bu durumu göz önünde bulundurarak yatırım yapmanızı tavsiye ederiz.

Scrubber, Wet Scrubber, Sulu Filtre, Sulu Baca, Venturi Scrubber

Sulu filtre ünitelerimize göz atmak için tıklayın.

Summary
Review Date
Reviewed Item
Sulu Filtre
Author Rating
51star1star1star1star1star
Ürün Adı
Sulu Filtre, Sulu Baca, Sulu Sistem
Fiyat
TL 3500
Stok Durumu
Available in Stock